Východiská, vizualizácie a materiálové riešenia so zapracovanými pripomienkami
Východiská
Súčasťou rekonštrukcie Malokarpatského námestia je okrem výmeny povrchov a oporných múrov aj realizácia nových inžinierskych sietí. Námestie bude osvetlené novými úspornými parkovými LED svietidlami umiestnenými na stožiaroch, ktoré nahradia v súčasnosti už nevyhovujúce halogénové výbojky. V navrhovaných zónach bude existujúca zeleň v maximálne možnej miere zachovaná a doplnená novou nízkou, strednou a vysokou zeleňou.
Diskusie o rekonštrukcii Malokarpatského námestia prebiehajú už dlhé roky, za ostatné 4 roky bola táto téma predmetom mnohých rokovaní všetkých odborných komisií pôsobiacich pri miestnom zastupiteľstve mestskej časti, téma bola prezentovaná najmenej 12-krát aj na stránkach Lamačana.
Aktuálny návrh je limitovaný najmä územným plánom zóny schváleným miestnym zastupiteľstvom v roku 2014, v reakcii na petíciu obyvateľov z roku 2009. Rekonštrukcia sa realizuje v zmysle schválených priorít volebného programu, Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) a plánu investičných akcií a verejných obstarávaní mestskej časti. Prebiehajúca realizácia ďalšej etapy rekonštrukcie hlavného lamačského námestia sa uskutočňuje podľa upraveného návrhu, v ktorom sú zapracované aj konštruktívne podnety aktívnej verejnosti akými boli najmä zachovanie a vhodné doplnenie existujúcej zelene na námestí, ale aj stupňovité oporné múry pre väčšiu bezpečnosť pohybu detí v blízkosti základnej školy.
Ani ostatné podnety verejnosti akými sú umiestnenie retenčných nádrží pre zber dažďovej vody, či citlivé zakomponovanie drobných hracích prvkov pre najmenších nezostanú nepovšimnuté a budú realizované pri ďalších etapách obnovy námestia. Vo väzbe na umiestnenie retenčných nádrží, ktoré by sústreďovali vodu z povrchu námestia je potrebné zdôrazniť fakt, že náklady na čerpanie, úpravu a filtráciu vody z pochôdznych plôch obsahujúcich prachové a peľové častice v období od jari do jesene a inertného materiálu používaného pri zimnej údržbe, by neúmerne prevýšili benefity plynúce z úspor pri používaní takejto vody. Retenčné prvky tak budú efektívne využité na záchyt dažďovej vody zo striech budov obklopujúcich námestie a realizované v rámci pokračujúcej revitalizácie územia v budúcom období. Navyše, samotná mestská časť prichádza s víziou vybudovania vegetačnej strechy na budove zdravotného strediska, ktorá bude súčasťou ďalších projektov.
Situačné výkresy a vizualizácie
Situačné výkresy pôvodného stavu námestia a aktuálneho návrhu po zapracovaní pripomienok verejnosti ilustrujú zachovanie vegetačných plôch námestia v jej súčasných hraniciach:
Situačný výkres – Malokarpatské námestie pôvodný stav
Obrázok_Situácia_pôvodný_stav
Situačný výkres po zapracovaní pripomienok verejnosti – Malokarpatské námestie
Obrázok_Situácia_stav_po_pripomienkach
Vizualizácie riešeného územia po zapracovaní pripomienok verejnosti znázorňujúce rozšírenie vegetačných plôch v porovnaní s predchádzajúcimi štúdiami a nové riešenie oporného múru v predpolí základnej školy:
Vizualizácia – Malokarpatské námestie – hlavný zhromažďovací priestor a fontána s vodnou plochou 01
Obrázok_Situácia_HZP_fontána
Vizualizácia – Malokarpatské námestie – hlavný zhromažďovací priestor a fontána s vodnou plochou 02
Obrázok_Vizualizacia_HZP_fontana_02
Materiálové riešenie
Dlažba
Ako pochôdzna vrstva bude použitá betónová dlažba z pravouhlých obdĺžnikov kladená do štrkového lôžka v skladbe potrebnej pre príležitostný prejazd a parkovanie vozidiel vo farebnosti sivej a grafitovej. Povrchová úprava dlažby bude protišmyková so štokovaným povrchom. Schodiská sú realizované z typových, betónových schodiskových prvkov prírodnej sivej farby.
Oporné múry a zábradlia
Konštrukcia nových oporných múrov bude zhotovená z pohľadového betónu, nové zábradlia z oceľových profilov. Tvarovo a materiálovo budú totožné s už realizovaným zábradlím.
Vodný prvok
Vodný prvok bude tvorený bazénom s napnutou vodnou hladinou s kamenným obkladom a vodnými tryskami zapustenými do úrovne dlažby.