Zástava vyslúživlých vojakov gen. M. R. Štefánika
Zástava vojenských vyslúžilcov
Detail maľby sv. Rozálie
Popis:
Zástava vojenských vyslúžilcov v Lamači má tvar štvorca s rozmermi strán cca 1 m. Je vyhotovená z pevnej hodvábnej látky, ktorá je zdvojená. Na čelnej strane je v kruhovom medailóne namaľovaný portrét generála Milana Rastislava Štefánika. Medailón lemuje vyšívaný nápis : „Spol. vysl. Vojakov č.18 generála M. R. Štefánika v Lamači. Rok 1936 “ Jednotlivé rohy zástavy sú dekorované ornamentmi vyšívanými zlatou niťou, ktorých hlavným motívom je lipová ratolesť. Druhá strana zástavy má na centrálnom mieste medailón s obrazom sv. Rozálie - patrónky Lamača. Okolo medailónu je text: „Náš smer, náš cieľ – chráni vlasť a mier.“ Rohy sú rovnako dekorované ornamentmi. Zástava je po svojom obvode lemovaná zlatými strapcami. Jej súčasťou je aj drevená žrď opatrená kovovými plieškami s menami zakladajúcich členov spolku.
O vzniku spolku a jeho činnosti hovorí ich webová stránka: „Spolok vyslúžilých vojakov bol v Lamači založený v roku 1936 a patrí medzi najstaršie spolky, ktoré dodnes aktívne v Lamači pôsobia. Spolok bol založený bývalými legionármi I. svetovej vojny na počesť Milana Rastislava Štefánika, ktorého meno majú hrdo uvedené vo svojom názve.
Pôvodne bol založený na podporu pozostalých po padlých legionároch, ktorí bojovali na východnom fronte. Títo pozostalí patrili medzi tých najchudobnejších. Ich domy boli v Lamači označené tabuľkou s názvom „Legionár“ a spolok ich finančne podporoval.
Od tých čias sa činnosť členov preniesla trochu do inej podoby. Nezabudnuteľné sú ich aktivity- spolok organizoval každú hodovú zábavu, staral sa o úpravu parku na Vrančovičovej ulici, udržiaval pamätník Bitke pri Lamači, ktorý sa nachádza v blízkom lese smerom na Železnú Studničku. V roku 1970 oplotili lamačský cintorín, o čom svedčí aj pamätná tabuľa umiestnená pri vchode.
Keďže z pôvodných pobočiek na Slovensku už viac ako polovica zanikla, môžeme byť právom hrdí, že v Lamači tento Spolok vyslúžilých vojakov, jeho 18-ta odbočka, funguje už viac ako 70 rokov.“
Literatúra a pramene:
http://svvl.wbl.sk/Historia.html
Spracoval: PhDr. Jana Hamšíková
Autor fotodokumentácie: PhDr. Jana Hamšíková